თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს 29 მაისის მორიგი სხდომის დღის წესრიგის პროექტი
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბიურომ წარმომადგენლობითი ორგანოს მორიგი სხდომის
ინფრასტრუქტურისა და საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიების გაერთიანებული სხდომა
2024 წლის 21 მაისს, 11 საათზე, თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს საფინანსო-საბიუჯეტო და სივრცით-ტერიტორიული დაგეგმარების, ინფრასტრუქტირისა და ბუნებრივი რესურსების კომი
თანაბარუფლებიანობა ქალებისთვის და მამაკაცებისთვის სატრანსპორტო სექტორში
"სანამ ამ პროფესიას, ავტობუსის მძღოლობას, დავეუფლებოდი, ძალიან ბევრი პროფესია და სამსახური გამოვიცვალე, მაგრამ სამწუხაროდ, არსად არ იყო ისეთი ანაზღაურება, თავიც შემენახ
ანიმაციური ფესტივალი "ექო-თოფუზი" თელავში
თელავში ანიმაციური ფესტივალი “ექო-თოფუზი 2024” გაიხსნა, რომლის ფარგლებშიც თელავის ელენე ახვლედიანის სახელობისა და ნაფარეულის სამხატვრო სკოლის მოსწავლეების შექმნილი ანიმ
ეროვნული სამოსის დღე თელავში
ეროვნული სამოსის დღესთან დაკავშირებით, დღეს თელავის ვაჟა-ფშაველას სახელობის დრამატულ თეატრში, ქართული ისტორიული კოსტიუმებისა და აქსესუარების გამოფენა გაიმართა.
საერთაშორისო სააღდგომო ფესტივალი თელავში
თელავის ვაჟა-ფშაველას სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში XIX საერთაშორისო სააღდგომო ფესტივალი გაიმართა.
2024 წლის 22 მაისს, 12 საათზე, თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბიუროს სხდომა ჩატარდება. სხდომაზე საკრებულოს მორიგი სხდომის დღის წესრიგის პროექტს განსაზღვრავენ.