ევროკავშირის პროექტის ფარგლებში თელავში კონფერენცია გაიმართა
საქართველოს მუნიციპალიტეტებს შორის საუკეთესო პრაქტიკის გამოვლენის მიზნით, ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაცია (ათეა), 2019 წლის საუკეთესო პრაქტიკის პროგრამის კონკურსს აცხადებს.
საკრებულომ რიგგარეშე სხდომა ჩაატარა
ქალაქ თელავში ავტობუსების სადგომი და დამხმარე ნაგებობები აშენდება.
საბიუჯეტო პრიორიტეტების განსაზღვრის მიზნით მორიგი ერთობლივი შეხვედრა ჩატარდა
ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) ორგანიზებით, თელავის მუნიციპალიტეტის საბიუჯეტო პრიორიტეტების განსაზღვრის მიზნით, მორიგი ერთობლივი შეხვედრა ჩატარდა.
პროექტის - "ახალგაზრდა მეწარმეები საზოგადოების განვითარებისათვის" პრეზენტაცია გაიმართა
ახალგაზრდული ალიანსის ,,აისი,, ორგანიზებით, პროექტის ,,ახალგაზრდა მეწარმეები საზოგადოების განვითარებისათვის,, ფარგლებში გაიმართა ორმხრივი პანელური შეხვედრა თელავის მუნიციპალიტეტის მერიის, საკრებულო
გარემოს დაცვის საკითხებზე არასამთავრობო ორგანიზაციებთან შეხვედრა გაიმართა
არასამთავრობო ორგანიზაციების - საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირის "ორიქსი", "დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე" და "მწვანეთა მოძრაობა /დედამიწის მეგობრები-საქართველოს" ორგანიზებით, თელავის მუნიცი
"ნატოს დღეების" ფარგლებში შეხვედრა გაიმართა
ნატოს დღეების ფარგლებში, თელავის ტექნოპარკში საქართველოში ნატოს სამეკავშირეო ოფისის ხელმძღვანელმა, ელჩი როსარია პუგლისმა საინფორმაციო შეხვედრა გამართა.