თელავში, კალათბურთში საქართველოს ჩემპიონატის ა ლიგის 18 წლამდელთა ორი შეხვედრა გაიმართა
4-5 ივნისს, თელავის თამაზ ანთაძის სახელობის სპორტულ კომპლექსში, კალათბურთში საქართველოს ჩემპიონატის ა ლიგის 18 წლამდელთა ორი შეხვედრა გაიმართა.
შშმ პირებს შორის პნევმატური შაშხანიდან სროლაში ტურნირი ჩატარდა
თელავის მუნიციპალიტეტის მერიისა და საქართველოს პარაოლიმპიური სროლის ფედერაციის პრეზიდენტის ლადო ჭინჭარაულის ინიციატივით, თელავში, თამაზ ანთაძის სახელობის სპორტული კომპლექსის მსროლელთა და პარამსროლე
თელავში შალვა დავითაშვილის სახელობის მუსიკოსთა კონკურსი-ფესტივალი გაიხსნა
ნიკო სულხანიშვილის სახელობის სამუსიკო სასწავლებებლში ,,შალვა დავითაშვილის სახელობის მუსიკოსთა კონკურსი-ფესტივალი თელავში,, გაიხსნა.
ვარდისუბანში სასმელი წყლის ახალი ჭაბურღილი მოეწყო
თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ ვარდისუბანში სასმელი წყლის ახალი ჭაბურღილის მოწყობის სამუშაოები დასრულდა.
თელავში საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე - 26 მაისი მასშტაბურად აღინიშნა
საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებითა და სამინისტროების ჩართულობით, თელავში საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე - 26 მაისი მასშტაბურად აღინიშნა.
ლევან ანდრიაშვილმა და თენგიზ მთვარელიშვილმა ერთიანი საქართველოსთვის დაღუპულ გმირთა მემორიალი ყვავილებით შეამკეს
თელავის მუნიციპალიტეტის მერმა ლევან ანდრიაშვილმა და საკრებულოს თავმჯდომარემ თენგიზ მთვარელიშვილმა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად, ერთიანი საქართველოსთვის დაღუპულ გმირთა მემორიალი
თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ტერიტორიაზე მრავალფუნქციური სივრცე მოეწყობა
თელავის მუნიციპალიტეტის მერიამ, რეგიონულ დონეზე საგანმანათლებლო მიზიდულობის არეალის განვითარების მიზნით, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მიმდებარე ტერიტორიაზე მრავალფუ
თელავის ცენტრალურ მოედანზე ,,ოთარ ოთარაშვილის სახელობის ისტორიული ავტომობილების ფესტივალი 2022" ჩატარდა
თელავის ცენტრალურ მოედანზე ,,ოთარ ოთარაშვილის სახელობის ისტორიული ავტომობილების ფესტივალი 2022" ჩატარდა.
კონტაქტურ კარატეში ,,თელავის თასი 2022,, ჩატარდა
თელავის კონტაქტური კარატეს კლუბის ხელმძღვანელების ლევან მახათაძის და ლევან პარწიკანაშვილის, ასევე კლუბის წარმომადგნელის მარიამ ჩუბინიძის ორგანიზებით, თელავის მირიან ცალქალამანიძის სახელობის სპორტულ
თელავში მასშტაბური დასუფთავების აქცია გაიმართა
ქალაქ თელავსა და მუნიციპალიტეტის სოფლებში მასშტაბური დასუფთავების აქცია გაიმართა. აქციაში თელავის მუნიციპალიტეტის მერიის თანამშრომლებმა მიიღეს მონაწილეობა.